AD5115BCPZ10-RL7 OverviewThe file is contained in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 32 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 32 positions in pentometer.This termination is designed for 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices has 8 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 2.3V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.It is possible to limit the flow with 10kOhm.AD5115 is a family member.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.When the potentiometer is supplied with 5.5V voltage, it conducts.A voltage of 2.5/5V can be delivered by it.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 750μA range.Maximum supply current is 750nA.Data can be transferred using 4MHz bandwidth.
AD5115BCPZ10-RL7 FeaturesAvailable in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5115BCPZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5115BCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±8% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5115 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 750μA |
| Nominal Supply Current | 750nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 750nA |
| Bandwidth | 2 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 4MHz |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Length | 2mm |
| Height Seated (Max) | 0.65mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |