X9C102P OverviewThere is a 8-DIP (0.300, 7.62mm) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 100 taps to prevent overcurrent.A 100 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 1000Ohm.For its performance, it uses 5V.In order to mount, it is recommended to follow the Through Hole axis.potentionmeters with 5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.You can limit the flow by using 1kOhm.Family X9C102 includes pentometer.
X9C102P FeaturesAvailable in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9C102P ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X9C102P Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 1kOhm |
| Number of Positions | 100 |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | X9C102 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 100 |
| Total Resistance | 1000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 40 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±600ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -5V |
| Length | 9.525mm |
| Height Seated (Max) | 5.334mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |