AD5122BRUZ10 OverviewIt is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 128 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 128 positions.It is designed 16 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.It is powered by 2.5V to deliver its perfomance.16 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.10kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of AD5122 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 16 pins on it.Cascade Pin can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTTo deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 700nA.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 32μA.There are 3MHz bandwidth to transfer data.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 2.75V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V.There are 2 elements in this electronic potentiometer.
AD5122BRUZ10 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5122BRUZ10 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5122BRUZ10 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±8% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 128 |
| Additional Feature | REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5122 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Current | 700nA |
| Nominal Supply Current | 700nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 32μA |
| Bandwidth | 3 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 3MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 128 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 55 |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |