AD5110BCPZ80-500R7 OverviewThe file is contained in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP packages.The pentometer is stored from Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Cut Tape (CT) package.A 128 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 128 positions in pentometer.This termination is designed for 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 80000Ohm.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices has 8 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 1.8V~5.5V 2.3V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.It is possible to limit the flow with 80kOhm.AD5110 is a family member.The mount is Surface Mount.The potentiameter has 8 pins.When the potentiometer is supplied with 5.5V voltage, it conducts.A voltage of 2.5/5V can be delivered by it.Optimal performance can be achieved by operating the supply current in the 750μA range.Maximum supply current is 750μA.Data can be transferred using 4MHz bandwidth.
AD5110BCPZ80-500R7 FeaturesAvailable in 8-UFDFN Exposed Pad, CSP package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5110BCPZ80-500R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5110BCPZ80-500R7 Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-UFDFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±8% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 80kOhm |
| Number of Positions | 128 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V 2.3V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5110 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 750μA |
| Nominal Supply Current | 750nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 750μA |
| Bandwidth | 0.2 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 4MHz |
| Number of Taps | 128 |
| Total Resistance | 80000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 70 |
| Height | 600μm |
| Length | 2mm |
| Width | 2mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |