AD5123BCPZ10-RL7 Overview16-WFQFN Exposed Pad, CSP packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.In the Cut Tape (CT) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 128 taps.There are 16 terminations on this digital potentiometer.In the digi devices, there are 16 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.A member of the family AD5123 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 16 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A supply voltage of 5.5V conducts the potentiometer.The supply current needs to be operated in the range of 700nA.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 5.5μA.In order to transfer data, there is 3MHz bandwidth available.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 2.75V.Dual supply voltages up to 2.25V are used to ensure stable power.
AD5123BCPZ10-RL7 FeaturesAvailable in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5123BCPZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5123BCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±8% |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | AD5123 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 700nA |
| Nominal Supply Current | 700nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 5.5μA |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 3MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 128 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 55 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |