CAT5112ZI-50-GT3 OverviewThere are 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 32 taps.Positions 32 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of 3V is provided by 3V.In the digi devices, 8 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.5V~6V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.The CAT5112 family contains pentometer.There are 8 pins on this potentiameter.At 5V, the potentiometer conducts.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYSupply currents up to 200μA are supported.
CAT5112ZI-50-GT3 FeaturesAvailable in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
CAT5112ZI-50-GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5112ZI-50-GT3 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 2 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CAT5112 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 200μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |