AD5142ABRUZ10-RL7 OverviewAt Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.256 positions make up the pentometer.A termination of 16 is intended.The following programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.The performance of the product is powered by 2.5V.On the digi devices, you can see the 16 pins.16 pins are present on this potentiameter.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5.5V.There are the following additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTThe supply current needs to be operated within the range of 700nA in order to deliver its performance.A bandwidth of 3MHz is available for data transfer.In this case, an operating tolerance of 8% is acceptable for the digipot.Operating temperatures should remain below 125°C.This digital potentiometer is designed to operate at a minimum temperature of -40°C.
AD5142ABRUZ10-RL7 Features16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Operate Resistance Tolerance below 8%
AD5142ABRUZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5142ABRUZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Number of Positions | 256 |
| Additional Feature | REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 125°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Interface | I2C |
| Operating Supply Current | 700nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 3 kHz |
| -3db Bandwidth | 3MHz |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 2.75V |
| Source Url Status Check Date | 2013-05-01 14:56:10.032 |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -2.25V |
| Resistance Law | LINEAR/LOGARITHMIC |
| Resistance Tolerance-Max | 8% |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |