AD5204BRU50-REEL7 OverviewThere are 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.Positions 256 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of 2.5V is provided by 2.5V.In the digi devices, 24 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.When using this digital variable resistor, Cascade Pin, Selectable Address can be found.Here are some additional features of this digital potentiometer: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY
AD5204BRU50-REEL7 FeaturesAvailable in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5204BRU50-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5204BRU50-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin, Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Temperature Coefficient | 700 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.137 kHz |
| Taper | Linear |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 2.7V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 700ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -2.3V |
| Length | 7.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | AD5204 |
| Quiescent Current | 12μA |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |