AD5142WBCPZ10-RL7 OverviewA package containing it contains 16-WFQFN Exposed Pad, CSP.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.It operates on 2.5V and is powered by it.A 16 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow rate limit of 10kOhm is possible.In the AD5142 family, pentometer belongs.potentiameter with 16 pins.Cascade Pin can be found using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 5.5V.If the supply current is operated in the range of 700nA or higher, it will provide its performance.To transfer data, there are 3MHz bandwidths available.
AD5142WBCPZ10-RL7 FeaturesAvailable in 16-WFQFN Exposed Pad, CSP package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5142WBCPZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5142WBCPZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad, CSP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive |
| Tolerance | ±8% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5142 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 700nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Bandwidth | 3 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 3MHz |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 55 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 35ppm/°C |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |