AD5242BRU100-REEL7 OverviewIt is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 16 terminations.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.It is powered by 2.5V to deliver its perfomance.16 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~105°C.100kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of AD5242 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 16 pins on it.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 400kHz.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 100nA.Potentiameter consumes quiescent current at 100nA.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 2.7V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.3V.
AD5242BRU100-REEL7 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
16 pins
Quiescent Current at 100nA
AD5242BRU100-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5242BRU100-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | -30% +50% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5242 |
| Pin Count | 16 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 100nA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 100nA |
| Quiescent Current | 100nA |
| Bandwidth | 0.069 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |