AD5160BRJZ5-R2 OverviewThis file is contained in a package of SOT-23-8.Volatile starts the process of storing this pentometer.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions are 256.The terminations are set at 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 5000Ohm.Performance is delivered by 3V power.The digi devices shows the 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 5kOhm.AD5160 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 8 pins.A potentiometer conducts at a 5.5V supply voltage.There is a voltage delivery capability of 3/5V.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 3μA.Even at 25MHz frequencies, it can maintain a high degree of accuracy.Having a maximum supply current of 3μA, digital potentiometer is able to handle any load.There is a quiescent current consumption at 3μA.The bandwidth to transfer data is 1.2MHz.Digital analogic consists of a total of 1 elements.
AD5160BRJZ5-R2 FeaturesAvailable in SOT-23-8 package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5160BRJZ5-R2 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5160BRJZ5-R2 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 5kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 25MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5160 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Number of Elements | 1 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Current | 3μA |
| Nominal Supply Current | 3μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 3μA |
| Quiescent Current | 3μA |
| Bandwidth | 1.2 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 1.2MHz |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 5000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Height | 1.15mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |