AD5253BRU1 OverviewA package containing 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The pentometer consists of 64 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 20.4 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 1000Ohm.The performance of this product is a result of 2.5V.The digi devices shows pins 20.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~105°C.Limiting the flow with 1kOhm is possible.This object belongs to the AD5253 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has a total of 20 pins.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.In a 2.75V supply voltage, potentiometers conduct.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONThe frequency 400kHz maintains high accuracy.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 5μA amps.There is 5μA quiescent current consumed by potentiameter at 5μA.Use the max dual supply voltage of 2.75V when conducting this pentometer.With dual supply voltage up to 2.25V, pentometer ensures stable power.
AD5253BRU1 FeaturesAvailable in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
20 pins
Operate supply voltage at the range of 2.75V
Quiescent Current at 5μA
AD5253BRU1 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5253BRU1 Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 1kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5253 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 2.75V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Nominal Supply Current | 3μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 5μA |
| Quiescent Current | 5μA |
| Bandwidth | 4 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 1000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 650ppm/°C |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |