AD5171BRJZ100-R7 OverviewSOT-23-8 packages contain it.OTP marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The number of positions is 64.There are 8 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.Powered by 3V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.A member of the family AD5171 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 8 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A supply voltage of 5.5V conducts the potentiometer.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.The supply current needs to be operated in the range of 4μA.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 4μA.Quiescent current is consumed at 4μA.In order to transfer data, there is 1.5MHz bandwidth available.
AD5171BRJZ100-R7 FeaturesAvailable in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 4μA
AD5171BRJZ100-R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5171BRJZ100-R7 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5171 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 4μA |
| Nominal Supply Current | 4μA |
| Memory Type | OTP |
| Max Supply Current | 4μA |
| Quiescent Current | 4μA |
| Bandwidth | 0.06 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 1.5MHz |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Length | 2.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |