AD5282BRU200-REEL7 OverviewA package containing it contains 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 256 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.As a reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 200000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.A 16 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.4.5V~16.5V ±5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 200kOhm is possible.In the AD5282 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 16 pins.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.Potentiometers conduct when provided with a supply voltage of 15V.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.Max supply current 100nA is possible.When the current is 100nA, potentiameter consumes quiescent current.With a dual supply voltage of 5.5V, you can conduct this pentometer.In order to ensure stability, pentometer runs dual supply voltage up to 4.5V volts.
AD5282BRU200-REEL7 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
Quiescent Current at 100nA
AD5282BRU200-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5282BRU200-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 200kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Voltage - Supply | 4.5V~16.5V ±5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5282 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 25μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 100nA |
| Quiescent Current | 100nA |
| Bandwidth | 0.035 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 200000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 30ppm/°C |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |