AD5203ARZ100 OverviewA package containing 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files contains it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 64 taps are provided.The pentometer consists of 64 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.The digi devices shows pins 24.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.There are two additional features of this digital potentiometer: REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMS
AD5203ARZ100 FeaturesAvailable in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5203ARZ100 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5203ARZ100 Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Temperature Coefficient | 700 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMS |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.6 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 45 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 700ppm/°C |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |