AD5282BRU200 OverviewIt is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 16 terminations.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 200000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.16 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 4.5V~16.5V ±5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.200kOhm can limit the flow.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
AD5282BRU200 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5282BRU200 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5282BRU200 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Resistance | 200kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.5V~16.5V ±5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.035 kHz |
| Taper | Linear |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 200000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 30ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -5V |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |