AD5206BRU50 Overview24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 6 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.There are 24 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 6 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.Powered by 2.5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 24 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.Additional features of this digital potentiometer include: CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLYdigipots with a maximum resistance tolerance of 30% may be used.
AD5206BRU50 FeaturesAvailable in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
6 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5206BRU50 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5206BRU50 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Temperature Coefficient | 700 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE FROM +/-2.3V TO +/-2.7V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 6 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 6 |
| Memory Type | Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.137 kHz |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 2.7V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 700ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -2.3V |
| Resistance Law | LINEAR |
| Control Interface | 3-WIRE SERIAL |
| Resistance Tolerance-Max | 30% |
| Length | 15.4mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |