MAX5433LETA+T OverviewTo secure the digital analogic, it is accessible in the Strip package.There are 32 positions in pentometer.The terminations are 8.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices show 8 pins.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Voltage can be delivered at 3/5V.The operating temperature should be kept below 85°C.It is designed to work at a minimum temperature of -40°C.
MAX5433LETA+T FeaturesMAX5433LETA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5433LETA+T Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Strip |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-XDSO-N8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 3/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.25 kHz |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Resistance Law | LINEAR |
| Control Interface | 2-WIRE SERIAL |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |