AD5231BRUZ10 OverviewA package containing 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 1024 taps are provided.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 16.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 3V.The digi devices shows pins 16.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.This object belongs to the AD5231 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The potentiameter has a total of 16 pins.This digital variable resistor contains the value Cascade Pin.The potentiameter is able to deliver voltage at +-2.5/3/5V.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 2.7μA.This electronic potentiometer can handle a maximum supply current of 2.7μA amps.There is 2.7μA quiescent current consumed by potentiameter at 2.7μA.Transferring data requires 370 kHz bandwidth.Use the max dual supply voltage of 2.75V when conducting this pentometer.With dual supply voltage up to 2.25V, pentometer ensures stable power.
AD5231BRUZ10 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Quiescent Current at 2.7μA
AD5231BRUZ10 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5231BRUZ10 Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | -40% +20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 600 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5231 |
| Pin Count | 16 |
| Power Supplies | +-2.5/3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 2.7μA |
| Nominal Supply Current | 2.7μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 2.7μA |
| Quiescent Current | 2.7μA |
| Bandwidth | 0.37 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 370 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 1024 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 50 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |