X9C104SI OverviewA package containing 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.The pentometer consists of 100 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 8.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 5V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 100kOhm is possible.This object belongs to the X9C104 family.
X9C104SI FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C104SI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X9C104SI Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Published | 2005 |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 100 |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | X9C104 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 100 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 40 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -5V |
| Length | 4.9022mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |