AD5233BRUZ10 OverviewPackage 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tube.64 taps protect this pentometer against overcurrent.64 positions make up the pentometer.A termination of 24 is intended.The following programmable potentiometer includes 4 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.On the digi devices, you can see the 24 pins.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.Flow can be restricted using 10kOhm.Pentometer belongs to the family AD5233.The Surface Mount mounts digital potentiometer.24 pins are present on this potentiameter.It is possible to find Cascade Pin using this digital variable resistor.At +-2.5/3/5V, it delivers voltage.The supply current needs to be operated within the range of 3.5μA in order to deliver its performance.The maximum supply current can be set to 3.5μA.As long as 3.5μA is set, potentiameter consumes quiescent current.A bandwidth of 630 kHz is available for data transfer.Connect this pentometer to the max dual supply voltage of 2.75V.Dual supply voltage up to 2.25V ensures stable power.
AD5233BRUZ10 FeaturesAvailable in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
24 pins
Quiescent Current at 3.5μA
AD5233BRUZ10 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5233BRUZ10 Digital Potentiometers applications.
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | -40% +20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 600 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5233 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-2.5/3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 3.5μA |
| Nominal Supply Current | 3.5μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 3.5μA |
| Quiescent Current | 3.5μA |
| Bandwidth | 0.63 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 630 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 15 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Height | 1.05mm |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |