CAT5111YI-50-G OverviewA package containing it contains 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.For this pentometer, there are 100 taps that protect against overcurrent.You should mount in the way of Surface Mount.2.5V~6V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 50kOhm is possible.
CAT5111YI-50-G FeaturesAvailable in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
CAT5111YI-50-G ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CAT5111YI-50-G Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | CAT5111 |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Resistance | 50kOhm |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 100 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 300ppm/°C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |