AD5241BR10 Overview14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.There are 14 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 10000Ohm.Powered by 2.5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 14 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 10kOhm can be applied.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.Additional features of this digital potentiometer include: IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLY
AD5241BR10 FeaturesAvailable in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
AD5241BR10 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5241BR10 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE FROM A 3V NOM SINGLE SUPPLY OR +/-2.3V TO +/-2.7V DUAL SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 14 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.65 kHz |
| Taper | Linear |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 30ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -2.3V |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 400kHz |
| Base Part Number | AD5241 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-2.5/3/5V |
| Nominal Supply Current | 100nA |
| Max Supply Current | 100nA |
| Quiescent Current | 100nA |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Lead Free | Contains Lead |