CAT5112VI-10-T3 OverviewThis file is contained in a package of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Cut Tape (CT) package.During overcurrent, this pentometer features 32 taps.Positions are 32.The terminations are set at 8.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 3V power.The digi devices shows the 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.5V~6V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.CAT5112 family member.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.The potentiameter has 8 pins.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.A potentiometer conducts at a 5V supply voltage.
CAT5112VI-10-T3 FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
CAT5112VI-10-T3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5112VI-10-T3 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Published | 2011 |
| Tolerance | 20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 32 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.5V~6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CAT5112 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 200μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Number of Taps | 32 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 3V |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |