AD5241BR1M OverviewThe package contains 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 1000000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.5V.The digi devices show 14 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~105°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 1MOhm.The AD5241 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 14 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.Voltage can be delivered at 3/5V.With a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.A maximum supply current of 100nA can be handled by digital potentiometer.At 100nA, potentiameter consumes quiescent current.Use a dual supply voltage of 2.7V for this pentometer.Pentometer runs dual supply voltage up to 2.3V to ensure stable power.
AD5241BR1M FeaturesAvailable in 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Quiescent Current at 100nA
AD5241BR1M ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5241BR1M Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | -30% +50% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Resistance | 1MOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5241 |
| Pin Count | 14 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 100nA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 100nA |
| Quiescent Current | 100nA |
| Bandwidth | 0.006 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 1000000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Length | 8.65mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |