AD5203AR10 OverviewThis file is contained in a package of 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.Positions are 64.The terminations are set at 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 3V power.The digi devices shows the 24 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.Added features of this digital potentiometer include: REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMSUnder the maximum resistance tolerance of 30%, this digipot can operate.
AD5203AR10 FeaturesAvailable in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate Resistance Tolerance below 30%
AD5203AR10 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5203AR10 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Temperature Coefficient | 700 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMS |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 4 |
| Memory Type | Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.6 kHz |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 700ppm/°C |
| Resistance Law | LINEAR |
| Control Interface | 3-WIRE SERIAL |
| Resistance Tolerance-Max | 30% |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |