AD5242BRZ100-REEL7 Overview16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The number of positions is 256.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 100kOhm can be applied.A member of the family AD5242 pentometer belongs to.Mounted by Surface Mount.Digital potentiometer has 16 pins.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A maximum 105°C ensures that the digital resistor runs smoothly.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.The maximum supply voltage it can handle is 5.5V.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.7V can be used.The supply current needs to be operated in the range of 100nA.With 400kHz, it is capable of maintaining high accuracy.The maximum supply current digital potentiometer can handle is 100nA.Quiescent current is consumed at 100nA.In order to transfer data, there is 650 kHz bandwidth available.The maximum dual supply voltage for this pentometer should be 2.7V.Dual supply voltages up to 2.3V are used to ensure stable power.2 elements are included in digital analogic.
AD5242BRZ100-REEL7 FeaturesAvailable in 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
16 pins
Quiescent Current at 100nA
AD5242BRZ100-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5242BRZ100-REEL7 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | -30% +50% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 30 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.3V~2.7V |
| Frequency | 400kHz |
| Base Part Number | AD5242 |
| Number of Elements | 2 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 100nA |
| Nominal Supply Current | 100nA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 100nA |
| Quiescent Current | 100nA |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.7V |
| -3db Bandwidth | 650 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.3V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 30ppm/°C |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |