AD5258BRMZ1 OverviewThere is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.A 64 position is contained in pentometer.10 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 1000Ohm.For its performance, it uses 3V.The digi devices displays 10 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~85°C.You can limit the flow by using 1kOhm.Family AD5258 includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.10 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.3/5V is the voltage it can deliver.This electronic potentiometer needs to operate at 4μA supply current in order to deliver its performance.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.There is a maximum limdigital potentiometer of 500nA in terms of supply current.The bandwidth for data transfer is 18MHz.
AD5258BRMZ1 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
10 pins
AD5258BRMZ1 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5258BRMZ1 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/°C |
| Resistance | 1kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5258 |
| Pin Count | 10 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 4μA |
| Nominal Supply Current | 4μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 500nA |
| Bandwidth | 18 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 18MHz |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 1000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 75 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Height | 850μm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |