AD5246BKSZ50-RL7 OverviewIt is contained in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 128 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 128 positions.It is designed 6 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.It is powered by 3V to deliver its perfomance.6 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.50kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of AD5246 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 6 pins on it.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 5.5V.It is capable of delivering voltage at 3/5V.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 3μA.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 400kHz.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 3μA.Potentiameter consumes quiescent current at 3μA.There are 1.2MHz bandwidth to transfer data.
AD5246BKSZ50-RL7 FeaturesAvailable in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3μA
AD5246BKSZ50-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5246BKSZ50-RL7 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 128 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5246 |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 3μA |
| Nominal Supply Current | 3μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 3μA |
| Quiescent Current | 3μA |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 1.2MHz |
| Number of Taps | 128 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 150 |
| Height | 1mm |
| Length | 2.2mm |
| Width | 1.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |