CAT5172TBI-50GT3 OverviewThe file is contained in SOT-23-8 packages.The pentometer is stored from Volatile.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.There are 256 positions in pentometer.This termination is designed for 8.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.In order for it to perform, it relies on 3V.The digi devices has 8 pins.The way to mount is Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 50kOhm.CAT5172 is a family member.The potentiameter has 8 pins.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Among its additional features are the following: ALSO OPERATES WITH 5 VOLT SUPPLYMaximum supply current is 2μA.
CAT5172TBI-50GT3 FeaturesAvailable in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
8 pins
CAT5172TBI-50GT3 ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
CAT5172TBI-50GT3 Digital Potentiometers applications.
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 5 VOLT SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CAT5172 |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 300nA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 2μA |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 100 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5.5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±100ppm/°C |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |