AD5247BKS100-R2 OverviewA package containing it contains 6-TSSOP, SC-88, SOT-363.As of Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Cut Tape (CT) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.You should mount in the way of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the AD5247 family, pentometer belongs.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.potentiameter with 6 pins.Having the maximum setting 125°C ensures stable operation of the digital resistor.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.A maximum voltage of 5.5V can be delivered to it.2.7V is the minimum supply voltage it can operate at.High accuracy can be achieved with 400kHz frequency.When the current is 3μA, potentiameter consumes quiescent current.In digital analogic, there are elements of type 1.
AD5247BKS100-R2 FeaturesAvailable in 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
6 pins
Quiescent Current at 3μA
AD5247BKS100-R2 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5247BKS100-R2 Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Number of Pins | 6 |
| Supplier Device Package | SC-70-6 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 45 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Frequency | 400kHz |
| Base Part Number | AD5247 |
| Number of Elements | 1 |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Memory Type | Volatile |
| Quiescent Current | 3μA |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 128 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 75 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 45ppm/°C |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |