X9C104PI OverviewThere are 8-DIP (0.300, 7.62mm) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 100 taps.Positions 100 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 8.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 100000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.The mounting direction should be Through Hole.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.The X9C104 family contains pentometer.
X9C104PI FeaturesAvailable in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C104PI ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
X9C104PI Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | XDCP™ |
| Tolerance | ±20% |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 100 |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Base Part Number | X9C104 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (U/D, INC, CS) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 100 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 40 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | ±300ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -5V |
| Length | 9.525mm |
| Height Seated (Max) | 5.334mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |