AD5251BRU1 Overview14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.The number of positions is 64.There are 14 terminations on this digital potentiometer.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 1000Ohm.Powered by 2.5V, it delivers its performance.In the digi devices, there are 14 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 1kOhm can be applied.A member of the family AD5251 pentometer belongs to.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.The potentiameter is capable of delivering voltage at 3/5V.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION
AD5251BRU1 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
AD5251BRU1 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5251BRU1 Digital Potentiometers applications.
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 650 ppm/°C |
| Resistance | 1kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5251 |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Bandwidth | 4 kHz |
| Taper | Linear |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 1000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 650ppm/°C |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |