MAX5394LATA+T OverviewThis file is contained in a package of 8-WFDFN Exposed Pad.Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.The terminations are set at 8.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 1.7V~5.5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~125°C.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.MAX5394 family member.The potentiameter has 8 pins.Having a maximum supply current of 25μA, digital potentiometer is able to handle any load.
MAX5394LATA+T FeaturesAvailable in 8-WFDFN Exposed Pad package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
8 pins
MAX5394LATA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5394LATA+T Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±25% |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 1.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX5394 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 25μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 25μA |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 25 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |