AD5251BRU100 OverviewPentometer consists of 64 positions.It is designed 14 terminations.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.It is powered by 2.5V to deliver its perfomance.14 pins can be seen in The digi devices.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATIONIt is allowable for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.It is recommended that the operating temperature be kept below 85°C.The digital potentiometer is designed to work at a minimum temperature of -40°C.
AD5251BRU100 FeaturesOperate Resistance Tolerance below 20%
AD5251BRU100 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5251BRU100 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Temperature Coefficient | 650 ppm/°C |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | NONVOLATILE MEMORY; DEVICE SUPPORTS DUAL SUPPLY OPERATION |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.04 kHz |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 2.75V |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -2.25V |
| Resistance Law | LINEAR |
| Control Interface | 2-WIRE SERIAL |
| Resistance Tolerance-Max | 20% |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |