AD5243BRMZ10-RL7 OverviewThe package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 10.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 3V.The digi devices show 10 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 10kOhm.The AD5243 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.When the supply voltage is 5.5V, the potentiometer conducts.Voltage can be delivered at 3/5V.This digital potentiometer has the following additional features: IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLYThe supply current must be operated at 3.5μA in order to deliver its performance.With a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.A maximum supply current of 3.5μA can be handled by digital potentiometer.At 3.5μA, potentiameter consumes quiescent current.Data transfer bandwidth is 4.8MHz.
AD5243BRMZ10-RL7 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 3.5μA
AD5243BRMZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5243BRMZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | -20% +55% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Additional Feature | IT ALSO OPERATES AT 5 V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5243 |
| Pin Count | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 3.5μA |
| Nominal Supply Current | 3.5μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 3.5μA |
| Quiescent Current | 3.5μA |
| Bandwidth | 0.6 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 4.8MHz |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 160 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150°C |
| Height | 1.1mm |
| Length | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |