AD5254BRUZ10-RL7 OverviewIt is contained in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 20 terminations.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.It is powered by 2.5V to deliver its perfomance.20 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~105°C.10kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of AD5254 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 20 pins on it.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.It is capable of delivering voltage at 3/5V.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 3μA.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 400kHz.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 5μA.Potentiameter consumes quiescent current at 5μA.There are 4MHz bandwidth to transfer data.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 2.75V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V.
AD5254BRUZ10-RL7 FeaturesAvailable in 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
20 pins
Quiescent Current at 5μA
AD5254BRUZ10-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5254BRUZ10-RL7 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5254 |
| Pin Count | 20 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 3μA |
| Nominal Supply Current | 3μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 5μA |
| Quiescent Current | 5μA |
| Bandwidth | 0.4 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 4MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 200 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 650ppm/°C |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |