DS1856E-050+T&R OverviewThe package contains 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.Mount in the direction of Surface Mount.2.85V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~95°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 50kOhm.The DS1856 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 16 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Temperature Sensor.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Stability is ensured by the maximum 95°C.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The minimum supply voltage is 2.85V.
DS1856E-050+T&R FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~95°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1856E-050+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1856E-050+T&R Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~95°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Temperature Sensor |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 50 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Max Operating Temperature | 95°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.85V~5.5V |
| Base Part Number | DS1856 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.85V |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 50ppm/°C |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |