AD5262BRU200 OverviewThis file is contained in a package of 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions are 256.The terminations are set at 16.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.As shown, the speed potentiometers's resistance will be 200000Ohm.Performance is delivered by 5V power.The digi devices shows the 16 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is possible to supply 4.5V~16.5V ±5V volts to the potentionmeter.A digital potentiometer has a temperature range of -40°C~85°C.In this case, the flow can be limited by 200kOhm.This digital variable resistor displays Cascade Pin.
AD5262BRU200 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5262BRU200 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
AD5262BRU200 Digital Potentiometers applications.
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 200kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.5V~16.5V ±5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Bandwidth | 0.03 kHz |
| Taper | Linear |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 200000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Temperature Coefficient (Typ) | 35ppm/°C |
| Resistor Terminal Voltage-Min | -5V |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |