AD5262BRUZ20 OverviewIt is contained in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by Volatile.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 256 positions.It is designed 16 terminations.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 20000Ohm as shown.It is powered by 5V to deliver its perfomance.16 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.The potentionmeter can supply 4.5V~16.5V ±5V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.20kOhm can limit the flow.Pentometer is a member of AD5262 family.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.This potentiameter gets 16 pins on it.Cascade Pin can be found when using this digital variable resistor.The potentiometer conducts in a supply voltage of 15V.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 25μA.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 25MHz.Digital potentiometer can handle a maximum supply current of 1μA.There are 310 kHz bandwidth to transfer data.Conduct this pentometer with the max dual supply voltage of 5.5V.To ensure stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 4.5V.There are 2 elements in this electronic potentiometer.
AD5262BRUZ20 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
AD5262BRUZ20 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5262BRUZ20 Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 20kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 4.5V~16.5V ±5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 25MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5262 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Number of Elements | 2 |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Current | 25μA |
| Nominal Supply Current | 25μA |
| Memory Type | Volatile |
| Max Supply Current | 1μA |
| Bandwidth | 0.31 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| -3db Bandwidth | 310 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 20000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Resistor Terminal Voltage-Max | 5V |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |