AD5273BRJZ10-R7 OverviewThere is a SOT-23-8 package containing it.The storage of this pentometer begins at OTP.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.A 64 position is contained in pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.You will find here 1 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.For its performance, it uses 3V.The digi devices displays 8 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.The temperature range of this digital potentiometer is -40°C~105°C.You can limit the flow by using 10kOhm.Family AD5273 includes pentometer.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.8 pins are available on this potentiameter.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5.5V.3/5V is the voltage it can deliver.This electronic potentiometer needs to operate at 100nA supply current in order to deliver its performance.High accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.There is a maximum limdigital potentiometer of 100nA in terms of supply current.100nA consumes quiescent current.The bandwidth for data transfer is 6MHz.
AD5273BRJZ10-R7 FeaturesAvailable in SOT-23-8 package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
Quiescent Current at 100nA
AD5273BRJZ10-R7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5273BRJZ10-R7 Digital Potentiometers applications.
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-8 |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±30% |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 300 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 400kHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5273 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 100nA |
| Nominal Supply Current | 100nA |
| Memory Type | OTP |
| Max Supply Current | 100nA |
| Quiescent Current | 100nA |
| Bandwidth | 0.6 kHz |
| Taper | Linear |
| -3db Bandwidth | 6MHz |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Length | 2.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |