AD5270BRMZ-20 OverviewThe package contains 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) files.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer has 1024 taps to protect against overcurrent.The terminations are 10.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The speed potentiometers will have a total resistance of 20000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 2.5V.The digi devices show 10 pins.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~125°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 20kOhm.The AD5270 family includes pentometer.Surface Mount mounts digital potentiometer.There are 10 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Cascade Pin.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.The supply current must be operated at 300nA in order to deliver its performance.Data transfer bandwidth is 300 kHz.Use a dual supply voltage of 2.75V for this pentometer.Pentometer runs dual supply voltage up to 2.5V to ensure stable power.
AD5270BRMZ-20 FeaturesAvailable in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
10 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
AD5270BRMZ-20 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5270BRMZ-20 Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±1% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 5 ppm/°C |
| Resistance | 20kOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5270 |
| Pin Count | 10 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Rheostat |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 300nA |
| Nominal Supply Current | 300nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Converter Type | DIGITAL POTENTIOMETER |
| Bandwidth | 0.3 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 300 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 1024 |
| Total Resistance | 20000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 35 |
| Height | 950μm |
| Length | 3.1mm |
| Width | 3.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |