MAX5477ETE#G16 OverviewA package containing 16-WFQFN Exposed Pad files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.The pentometer consists of 256 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 16.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.The digi devices shows pins 16.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters that can supply 2.7V~5.25V volts are available.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.Limiting the flow with 10kOhm is possible.This object belongs to the MAX5477 family.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.
MAX5477ETE#G16 FeaturesAvailable in 16-WFQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
Operate supply voltage at the range of 5V
MAX5477ETE#G16 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX5477ETE#G16 Digital Potentiometers applications.
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±25% |
| Feature | Selectable Address |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 70 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX5477 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Nominal Supply Current | 15μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Bandwidth | 0.4 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Total Resistance | 10000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 325 |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |