AD5292BRUZ-50 OverviewThere are 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 1024 taps.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 14.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 50000Ohm.The performance of 15V is provided by 15V.In the digi devices, 14 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 9V~33V ±9V~16.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~105°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.The AD5292 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 14 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Cascade Pin can be found.At 15V, the potentiometer conducts.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 2μA.Supply currents up to 100nA are supported.Data transfers are limited to 520 kHz bandwidth.Make sure the dual supply voltage on this pentometer is 16.5V.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 9V volts.
AD5292BRUZ-50 FeaturesAvailable in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~105°C
14 pins
Operate supply voltage at the range of 15V
AD5292BRUZ-50 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5292BRUZ-50 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±1% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Cascade Pin |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 50kOhm |
| Voltage - Supply | 9V~33V ±9V~16.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5292 |
| Pin Count | 14 |
| Operating Supply Voltage | 15V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | SPI |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 2μA |
| Nominal Supply Current | 2μA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 100nA |
| Bandwidth | 0.21 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 16.5V |
| -3db Bandwidth | 520 kHz |
| Min Dual Supply Voltage | 9V |
| Dual Supply Voltage | 15V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Number of Taps | 1024 |
| Total Resistance | 50000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 60 |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |