AD5122ABRUZ100 OverviewThere are 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages in this package.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tube package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 128 taps.Positions 128 make up this pentometer.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 16.Listed below are 1 functions included in this programmable potentiometer.Its total resistance will be 100000Ohm.The performance of 2.5V is provided by 2.5V.In the digi devices, 16 pins can be seen.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~125°C.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.The AD5122 family contains pentometer.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.There are 16 pins on this potentiameter.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.At 5.5V, the potentiometer conducts.Here are some additional features of this digital potentiometer: REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENTIn order for it to function properly, the supply current must be operated at 700nA.Supply currents up to 32μA are supported.Data transfers are limited to 3MHz bandwidth.Make sure the dual supply voltage on this pentometer is 2.75V.In order to maintain stable power, pentometer runs dual supply voltage up to 2.25V volts.
AD5122ABRUZ100 FeaturesAvailable in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5.5V
AD5122ABRUZ100 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5122ABRUZ100 Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±8% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Selectable Address |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 35 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 128 |
| Additional Feature | REST RESISTOR VALUES IS 10000OHM AND CONTROL INTERFACE IS INCREMENT/DECREMENT |
| Voltage - Supply | 2.3V~5.5V ±2.25V~2.75V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD5122 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | I2C |
| Number of Circuits | 2 |
| Operating Supply Current | 700nA |
| Nominal Supply Current | 700nA |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Max Supply Current | 32μA |
| Bandwidth | 3 kHz |
| Taper | Linear |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75V |
| -3db Bandwidth | 3MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25V |
| Dual Supply Voltage | 2.5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -2.5V |
| Number of Taps | 128 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 130 |
| Height | 1.05mm |
| Length | 5.1mm |
| Width | 4.5mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |