AD5310BRTZ-REEL7 OverviewThe package that contains this software is called SOT-23-6. In order for the device to operate, a supply voltage of 3V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. It is recommended that the operating temperature be kept within the range -40°C~105°C while the machine is operating. It is designed to maximiTape & Reel (TR)e space efficiency by containing the FPGA model in Tape & Reel (TR). In total, it has a total of 6 terminations. If you are looking for related parts, you can use the base part number AD5310 as a starting point. In this case, 6 pins are used in the design. In order for it to work, it requires a 3/5V power supply. A total of 6 pins are included in this device. This device is capable of supporting a maximum supply voltage of 5.5V. Using 2.7V as the minimum supply voltage, it can operate.
AD5310BRTZ-REEL7 FeaturesSOT-23-6 package
6 pin count
6 pins
Minimal input voltage of 2.7V
AD5310BRTZ-REEL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD5310BRTZ-REEL7 Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
Wideband communications:
LMDS/MMDS, point-to-point
Instrumentation:
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 1.25mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | AD5310 |
| Pin Count | 6 |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3/5V |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Power Dissipation | 1.25mW |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Current-Max | 0.25mA |
| Max Output Voltage | 5.5V |
| Min Input Voltage | 2.7V |
| Slew Rate | 1 V/μs |
| Architecture | String DAC |
| Max Input Voltage | 5.5V |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | Supply |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 167 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~5.5V |
| Min Output Voltage | 2.7V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~5.5V |
| Settling Time | 8μs |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.39% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 4 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 1 |
| Conversion Rate | 167 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±4 (Max), ±0.5 (Max) |
| Length | 2.9mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |