TLV5638QD OverviewAs part of the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is included. It is powered from a supply voltage of 3V. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. It is important to maintain the operating temperature within the range of -40°C~125°C when operating the machine. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tube. There are a total of 8 terminations. Its base part number TLV5638 can be used to find parts that are related to it. There are 8 pins on this device. An external power supply of 3/5V is required to power the device. There are a total of 8 pins on this device. There is a maximum supply voltage of 5.5V that is supported by this product. With a minimum supply voltage of 2.7V, it can operate.
TLV5638QD Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 pin count
8 pins
the output voltage of 300mV
TLV5638QD ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TLV5638QD Digital to Analog Converters (DAC) applications.
Video Encoder
Display Electronics
Data Acquisition Systems
Calibration
Motor Control
Data Distribution System
Digital Potentiometer
Software Radio
Wireless infrastructure:
WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 75.891673mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Base Part Number | TLV5638 |
| Pin Count | 8 |
| Output Voltage | 300mV |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Power Supplies | 3/5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Nominal Supply Current | 4.3mA |
| Number of Bits | 12 |
| Architecture | String DAC |
| Converter Type | D/A CONVERTER |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI |
| Differential Output | No |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 233 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V~3.3V 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V~3.3V 5V |
| Settling Time | 7μs |
| Power Consumption | 4.5mW |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.1465% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 6 LSB |
| Input Bit Code | BINARY |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 233 ksps |
| INL/DNL (LSB) | ±1.7, ±0.4 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 74 dB |
| Input Format | SERIAL |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Spurious-free dynamic range (SFDR) | 72 dB |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |