AD673SD OverviewThe analogue to digital converter is designed with 8 Bits.The AD converter is embedded in the 20-CDIP (0.300, 7.62mm) package.The ADC converter is packaged in the way of Tube.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 20 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 5V.The A/D converter has 1 channels.The is equipped with 20 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to NOT SPECIFIED to be essentially indestructible.There are ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Through Hole.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -55°C~125°C.The input type of this electronic AD converter is Single Ended.There are Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is SAR.There are 20 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is +4.5V~7V -12V~16.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD673 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.It is possible to categorize the supply type according to Dual.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is +4.5V~7V -12V~16.5V.Through Hole is a device that can be mounted on the digital converter.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 5V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 325mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 325mW.The number of channels is growing strong/weak: 1.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -5V.
AD673SD Features1 Functions
20 basic kinds of terminations
20 pin count
AD673SD ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD673SD ADC applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-CDIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -55°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Power Dissipation | 325mW |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD673 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Power Dissipation | 325mW |
| Number of Bits | 8 |
| Input Type | Single Ended |
| Architecture | SAR |
| Converter Type | ADC, SUCCESSIVE APPROXIMATION |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | Parallel |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 0.05 MHz |
| Voltage - Supply, Analog | +4.5V~7V -12V~16.5V |
| Voltage - Supply, Digital | +4.5V~7V -12V~16.5V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Analog Input Voltage-Max | 5V |
| Negative Supply Voltage-Nom | -15V |
| Analog Input Voltage-Min | -5V |
| Conversion Time-Max | 30μs |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |