AD7172-2BRUZ-RL7 OverviewThe analogue to digital converter is designed with 24 Bits.The AD converter is embedded in the 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 24 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3.3V.The A/D converter has 4 channels.The is equipped with 24 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, DELTA-SIGMA converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~105°C.The number of samples of audio recorded every second is 31.25k Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential, Single Ended.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that MUX-ADC.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Sigma-Delta.The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2V~5.5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 3 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).It belongs to AD7172 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.There are several types of supply that can be categorized according to Single.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2V~5.5V.The ADC converter is possible to mount the device with the help of Surface Mount.The ADC converter operates with the maximal supply voltage of 5.5V.2, 4 inputs are employed.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 2.5V.As an undesirable derivative of its primary action, The heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical digital converter produces is 19.1mW. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 25.4mW.There are 1 A/D converters, which are used to convert an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller. The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is -2.5V.
AD7172-2BRUZ-RL7 Features1 Functions
24 basic kinds of terminations
24 pin count
AD7172-2BRUZ-RL7 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD7172-2BRUZ-RL7 ADC applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 24 |
| Max Power Dissipation | 25.4mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | AD7172 |
| Pin Count | 24 |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Configuration | MUX-ADC |
| Interface | SPI |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Power Dissipation | 19.1mW |
| Number of Bits | 24 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Number of Inputs | 2, 4 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Supply Type | Single |
| Reference Type | External, Internal |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Resolution | 3 B |
| Sampling Rate | 31.25 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 2V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 2V~5.5V |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 31.25k |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.0005% |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Analog Input Voltage-Max | 2.5V |
| Output Format | SERIAL |
| Analog Input Voltage-Min | -2.5V |
| Length | 7.8mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |