AD694ARZ-REEL OverviewThe product is packaged with the materials of Tape & Reel (TR).In order to save space, 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages are used.This type of Current Transmitter provides superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the Surface Mount technique.To avoid unnecessary cooling processes, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~85°C.The input type is Voltage.Electronic parts related to this part can be found by using its base part number AD694.A number of 1 functions have been configured.A voltage of 24V is used as the supply voltage.Electronic devices with 16-pins are used in this device.Pins on 16 components are designed to perform the specified functions.There is a mounting in the way of Surface Mount.By maintaining the operating supply current at 23mA, improved efficiency can be achieved.A failure will occur if the supply voltage exceeds 36V.If the supply voltage is below 4.5V, failures will occur.
AD694ARZ-REEL FeaturesWith 24V channels
operate temperature at the range of 23mA
AD694ARZ-REEL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices Inc.
AD694ARZ-REEL applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Current Transmitter |
| Resistance | 5MOhm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 24V |
| Base Part Number | AD694 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Elements | 3 |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Operating Supply Current | 23mA |
| Nominal Supply Current | 1.5mA |
| Input Type | Voltage |
| Slew Rate | 1.3 V/μs |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150μV |
| Bandwidth | 300 kHz |
| Gain Bandwidth Product | 300 kHz |
| Voltage Gain | 93.98dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Input Bias Current | 5nA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |